Tampereen Teekkarit hakee vapaaehtoisia Wapun suuriin teekkaritapahtumiin
Järjestyksenvalvoja Fuksikulkueessa 2026. Kuva: Elina Ryhänen
Tampereen Teekkarit ry hakee vapaaehtoisia järjestyksenvalvonta- ja liikenteenohjaajanakkiin Wapun teekkaritapahtumiin. Järjestyksenvalvojat ovat ehdoton edellytys tapahtumien järjestämiselle lain puitteissa.
Haussa on ensisijaisesti kortillisia järjestyksenvalvojia.
Järjestyksenvalvojia tarvitaan Wapun pääpäiville 30.4.-1.5. seuraaviin tapahtumiin:
Lakitus 30.4.-1.5.
Fuksikulkue 1.5.
Teekkarikaste 1.5.
Myös tänä vuonna järjestämme JV-kurssin yhdessä Akateemisen kyykän MM-kisojen kanssa. JV-kurssin ajankohta on 4.1.-8.1.2027 arkipäivisin klo 08–16. Kurssilla on koko kurssin ajan läsnäolopakko. Kurssi on ilmainen, kun sitoudut toimimaan nakissa Wappuna. Järjestyksenvalvojakorttia lunastettaessa poliisi perii käsittelymaksun (tänä vuonna 82 €). Huomaathan, että voit toimia järjestyksenvalvojana myös ilman korttia.
Järjestyksenvalvojien lisäksi tarvitsemme useita liikenteenohjaajia, erityisesti Fuksikulkueeseen. Liikenteenohjaukseen katsotaan eduksi B-luokan ajokorttia. Mikäli kurssi menee täyteen, ylimääräiset ilmoittautuneet sijoitetaan liikenteenohjausnakkiin.
Nakkiin voit ilmoittautua tämän lomakkeen kautta. Voit ilmoittaa halukkuutesi tietyn tapahtuman nakkiin lomakkeen ”Vapaa sana” -osiossa. Haku sulkeutuu 23.11.
Kiitos kun nakkeilet ja ihanaa syksyä<3
Veneliikenteenohjaajat Teekkarikasteessa 2026. Kuva: Antti Hakkarainen